Bezpieczni energetycznie jak Pomorze Zachodnie
Pomorze Zachodnie to jedyny region w Polsce i jeden z niewielu w Europie, który udowadnia, że dzięki zielonej energii można w znacznym stopniu uniezależniać się od rosyjskich węglowodorów.
Wykorzystano tu dobre warunki dla wiatraków i fotowoltaiki, tworząc sprzyjający klimat dla inwestorów. Produkcja zielonej energii w regionie zaspokaja już ponad 82 proc. zapotrzebowania. Niestety, przepisy wprowadzone przez rząd wyhamowały ekologiczny wzrost i zubożyły budżety samorządów.
Pomorze Zachodnie najczęściej kojarzy się z pięknymi piaszczystymi plażami i biciem kolejnych rekordów ruchu turystycznego. Warunki naturalne i bliskość Bałtyku sprawiają, że to również jeden z najbardziej korzystnych obszarów w Polsce pod względem wietrzności. Od północy Europy docierają tu wilgotne masy powietrza, które wypełniają wiatrem pas nadmorski, a także obszar Zalewu Szczecińskiego.
– Województwo zachodniopomorskie dzięki wieloletniemu procesowi stało się regionem kształtującym europejskie idee dążenia do taniej, czystej i zielonej energii przez konsekwentny rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i perspektywie rozwoju tej technologii na morzu – podkreśla Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które od ponad 20 lat działa na rzecz rozwoju branży.
Jak zostać zielonym liderem
Na początku XXI wieku w Zachodniopomorskiem zaczęły pojawiać się pierwsze farmy wiatrowe, m.in. w gminie Wolin, i były one niemałą atrakcją dla jadących nad morze turystów. Sukcesy inwestorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta