Odchodzący pracownicy coraz częściej mogą liczyć na kontrofertę
Rosnące koszty życia zachęcają Polaków do szukania lepiej płatnej pracy. Przybywa jednak pracodawców, którzy próbują powstrzymać fachowców i specjalistów przed odejściem i przebijają ofertę płacową konkurencji.
– Od początku roku obserwuję zwiększony odsetek kontrofert – twierdzi Aneta Czernek, dyrektor w firmie rekrutacyjnej HRK. Według niej skala tego zjawiska sięga niekiedy 80 proc. ofert. To oznacza, że ośmiu na dziesięciu pracowników odchodzących do innej firmy może dostać od obecnego pracodawcy kontrpropozycję mającą ich odwieść od tego kroku.
Silna konkurencja o pracowników, w tym szczególnie o specjalistów i fachowców, sprawia, że firmy mocniej walczą dziś o ich utrzymanie. Znacznie częściej niż w poprzednich latach próbują też zatrzymać odchodzących pracowników. Kontroferty mogą być jednym z powodów szybkiego wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Sposób na podwyżkę
– Pracodawcy coraz częściej mają świadomość, że kontroferta to mniejsze zło. Próba zatrzymania sprawdzonego pracownika i zaoferowanie mu podwyżki jest zawsze tańszym rozwiązaniem niż rozpoczynanie rekrutacji na zewnątrz – zwraca uwagę Aneta Czernek.
Tę opinię potwierdzają wyniki Raportu Płacowego 2022 firmy rekrutacyjnej Hays Poland; już 81 proc. badanych pracodawców zadeklarowało w nim, że stosuje kontroferty. To o 6 pkt....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta