Potrzeba więcej gazu
Dziś PGNiG może zapewnić jedynie częściowe wykorzystanie zarezerwowanych w Baltic Pipe mocy. Eksperci uważają, że powinien je zagospodarować w pełni.
Sytuacja na europejskim rynku gazu ziemnego cały czas jest niestabilna, a napaść Rosji na Ukrainę oraz nieprzewidywalne działania Kremla spowodowały, że stała się jeszcze trudniejsza. Nerwowość zwiększyły m.in. wstrzymane miesiąc temu przez Gazprom dostawy błękitnego paliwa do Polski, mimo że kontrakt jamalski obowiązywał do końca roku. Na jego mocy mogliśmy importować do 10,2 mld m sześc. surowca rocznie, co pozwalało na zaspokojenie około połowy krajowych potrzeb.
Rozmowy trwają
– Brak dostaw gazu z Rosji do Polski oraz rosnące ryzyko ich wstrzymania lub ograniczenia do Europy Zachodniej powoduje, że nasz kraj powinien maksymalnie wykorzystać posiadane zdolności importowe w zakresie LNG oraz poprzez powstający gazociąg Baltic Pipe. W tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta