Jak kontrolować wykonanie budżetu obywatelskiego
Przeprowadzenie procedury budżetu obywatelskiego wywołuje wiele emocji. Jak kontrolować prawidłowość działania urzędników i wykonania projektów wybranych przez mieszkańców?
Instytucja budżetu obywatelskiego budzi zainteresowanie i emocje w lokalnych wspólnotach. Dyskusje dotyczą przebiegu zgłaszania projektów i głosowania w budżecie obywatelskim oraz sposobu wykonania projektów wybranych w głosowaniu. Wyjaśnianiu wątpliwości w toku realizacji samorządowych budżetów obywatelskich powinna służyć prawidłowo wykonywana kontrola nad nimi. Ta może być wykonywana przez radę gminy oraz podmioty społeczne (stowarzyszenia, mieszkańców gminy). Praktyka pokazuje, że osoby zainteresowane w weryfikacji prawidłowości działań realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, nie zawsze wiedzą jak podejść do takiej kontroli.
Co kontrolować
Trzeba pamiętać, że „budżet obywatelski” jest swego rodzaju trybem wprowadzania do planu finansowego j.s.t. zadań rekomendowanych do realizacji przez jej mieszkańców. Ogólne pojęcie „budżetu” oznacza obowiązujący w roku budżetowym plan finansowy j.s.t. Kontrola wykonania budżetu polega na porównaniu zrealizowanych wydatków gminy z założeniami w rocznym planie finansowym. Taka kontrola prowadzona jest po wykonaniu budżetu i w jej toku wykorzystuje się sprawozdania z wykonania budżetu.
W przypadku budżetu obywatelskiego jest inaczej. Kontrola jego realizacji obejmuje zarówno badanie prawidłowości przebiegu procedury obejmującej zgłaszanie projektów i głosowanie w budżecie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta