Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czekamy na pokój w Ukrainie, który będzie białym łabędziem

28 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Andrzej Stec
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Przyszłość to wybieranie z portfela ETF produktów strukturyzowanych. Wybieranie poszczególnych akcji jest obciążone bardzo dużym ryzykiem – mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Krajowa branża TFI trwa w stagnacji od kilkunastu lat i to pomimo dynamicznego wzrostu gospodarczego w Polsce. Za nami coroczna konferencja Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami w Kazimierzu Dolnym. Czuć było przygnębienie?

Rzeczywiście, nie widać wielkiego entuzjazmu. Brakuje nam dużych graczy zarządzających aktywami o potężnych portfelach. Wśród 400 największych na świecie nie ma polskiej firmy.

Nasza branża jest w przededniu wyjścia na świat i pozyskiwania aktywów od międzynarodowych inwestorów. Upatruję w tym dużej szansy, bo jakość naszych zarządzających jest bardzo dobra, potrzeba tylko odwagi.

Na domowym rynku trudno przyciągnąć inwestorów do TFI. Rośnie odsetek Polaków, którzy mogą oszczędzać (70 proc.), ale ciągle lokują pieniądze w banku, trochę w obligacjach Skarbu Państwa. Miejsca na wyrafinowane strategie pomnażania pieniędzy nie ma. W krajach o tradycjach rolniczych stosunek do ryzyka jest umiarkowanie pozytywny.

To zmartwienie dla GPW, że nie ma silnej branży zarządzania aktywami. Staramy się oferować instrumenty pasywnego inwestowania. Przyszłość to wybieranie z portfela ETF produktów strukturyzowanych. Wybieranie poszczególnych akcji jest obciążone bardzo dużym ryzykiem.

Inwestujemy też w platformę do pożyczania papierów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12303

Wydanie: 12303

Spis treści

Reklama

Zamów abonament