Chorobę otyłościową powinno się leczyć
Trzeba mówić głośno, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale poważna choroba – przekonują ambasadorzy kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.
Zwykle uważa się, że osoby z nadmierną masą ciała same są sobie winne – zbyt dużo jedzą i za mało się ruszają. Praktycznie każda z nich w swoim życiu spotkała się z nieprzychylnymi komentarzami ze strony społeczeństwa, ale często także lekarzy. W gabinetach słyszą, że powinny zredukować masę ciała. Nikt nie chce wierzyć, że zrobiły już wiele, by ważyć prawidłowo. I rzadko kto im powie, że cierpią na chorobę otyłościową, którą można i trzeba leczyć.
– Otyłość to przewlekła choroba o złożonej patogenezie, która podobnie jak każde inne schorzenie ma swoje przyczyny i przebieg, a także schematy leczenia. To choroba, której efektem są liczne powikłania medyczne, psychologiczne, społeczne i ekonomiczne. To choroba zagrażająca życiu – mówi prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Badania jednak pokazują, że aż 85 proc. Polaków uważa ją za defekt kosmetyczny, a nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta