Jakie będzie tempo transformacji energetycznej w Polsce
Bezpieczeństwo dostaw może chwilowo wpływać na priorytety działania, ale główny kurs na zieloną energię się nie zmienia.
Wola Unii Europejskiej o odchodzeniu od surowców energetycznych z Rosji, wyrażona w pakiecie REPowerEU, postawiła pytania o tempo i sposób transformacji energetycznej. Bowiem w Europejskim Zielonym Ładzie gaz miał przypisany bardzo istoty status paliwa przejściowego przy odchodzeniu od węgla w stronę źródeł zeroemisyjnych.
Przed inwazją Rosji na Ukrainę rosyjski gaz zaspokajał ok. 40 proc. zapotrzebowania Unii na ten surowiec. Skala importu była zróżnicowana dla różnych krajów, jednak w przypadku naszego regionu była bardzo znacząca i przekraczała 50 proc. Tak było na przykład w: Niemczech, Polsce, Bułgarii, na Węgrzech czy Słowacji. Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła optykę na tym rynku i sprawiła, że Unia chce możliwie szybko w ogóle wyeliminować import z Rosji.
Tak więc w jakim kierunku teraz iść? Jakie są perspektywiczne technologie i inwestycje związane z zieloną transformacją? Jak je finansować? O tym rozmawiali uczestnicy panelu „Zielona transformacja w Europie. Czy trzeba przyśpieszyć działanie?” podczas Kongresu 590.
Wodór i biometan
Jak swoją działalność w świetle obecnych warunków transformacji gospodarki widzi biznes? Mówił o tym Jarosław Wróbel, wiceprezes ds. inwestycji i innowacji w Grupie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta