Metaverse w powijakach. To świat pełen zagrożeń
Mocno promowana przez Facebooka idea równoległego, wirtualnego świata to wciąż odległa przyszłość. 41 proc. z nas uważa, że metaverse jest na zbyt wczesnym etapie, aby zacząć używać tej technologii.
Mark Zuckerberg ma wizję , że miliard ludzi przeniesie się do cyfrowego świata (tzw. metawersum), by tam „tworzyć” równoległe życie – pracując, ale głównie wydając realne pieniądze na wirtualne dobra. Projekt budzi wiele kontrowersji, sceptycy nie wierzą w jego sukces. Jakkolwiek nazywać ten koncept, oparty jest on na technologii VR, a ta wciąż nie może szeroko przyjąć się na rynku.
To, jak długa droga czeka metaverse do upowszechnienia, dowodzą najnowsze badania naukowców z Coburg University, którzy sprawdzili, na ile ludzie są w stanie przenieść swoje życie do wirtualnej rzeczywistości. Do testu wybrali 18 osób, które miały po osiem godzin przez pięć dni pracować w wirtualnej przestrzeni. Eksperyment zakończył się fiaskiem. Dwóch uczestników zrezygnowało już po ledwie dwóch godzinach z uwagi mdłości, zawroty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta