Złe stopnie będą historią
Brak wykształcenia zwiększa ryzyko samobójstw. Dlatego rząd chce zlikwidować oceny niedostateczne.
W ciągu dwóch dekad Szwecja stała się jednym z zachodnich krajów europejskich, w których młodzi ludzie najczęściej odbierają sobie życie. Najwięcej umiera w przedziale wieku od 20. do 34. roku życia. Powoli wzrasta też liczba samobójstw w grupie od 15. do 24. roku życia. Według badań tłem tragedii mogą być szkolne niepowodzenia.
Nieuzyskanie ocen dopuszczających w szkołach podstawowych zamyka uczniom drogę do aplikowania do gimnazjum, co prowadzi do ich wykluczenia z systemu edukacji i z rynku pracy – tłumaczy socjaldemokratyczna minister szkolnictwa Lina Axelsson Kihlblom.
Z badań wynika również, że scenariusz uzależnienia się od narkotyków, a w dalszej kolejności często też trafienia za kratki jest o wiele bardziej prawdopodobny u uczniów, którzy opuścili szkołę podstawową z ocenami niedostatecznymi. Także brak wykształcenia siedmiokrotnie podwyższa ryzyko targnięcia się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta