Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy producenci przeprosili się z cyfryzacją

28 czerwca 2022 | Cyfrowa Rzeczpospolita | rp.pl
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Choć średni poziom digitalizacji procesów w przemyśle ciągle jest dość niski, to po pandemii widać zdecydowaną zmianę na lepsze. Większą dynamikę wdrażania technologii cyfrowych w polskiej gospodarce pokazują m.in. badania Siemens Polska.

W 2022 roku wyliczany przez firmę Siemens wskaźnik Digi Index wzrósł do najwyższego od startu badań poziomu 2,4 pkt (z 1,8 przed rokiem). Oznacza to, że po pandemicznym okresie niepewności ruszyła cyfryzacja polskiego przemysłu. To bardzo dobry sygnał dla polskiej gospodarki, bowiem świadczy o jej rosnącej konkurencyjności.

Digi Index to barometr nastrojów osób zarządzających produkcją, który Siemens opracowuje od 2020 roku. Wskaźnik bada cyfrową świadomość polskiego rynku. Określa podejście firm do digitalizacji w czteropunktowej skali. Rezultat poniżej 2 pkt oznacza bardzo niski wynik, nawołujący do pilnych wdrożeń. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy w Polsce do czynienia właśnie z taką sytuacją.

Tak więc tegoroczny wynik – mimo relatywnie niskiego stopnia cyfryzacji – jest pozytywnym sygnałem. Pokazuje zmianę: wyjście ponad poziom 2 pkt uwidacznia, że większość firm przeszła już z etapu przygotowań do tworzenia podstaw cyfryzacji. W przypadku wybranych branż można nawet mówić o stosowaniu w praktyce digitalizacji w niektórych procesach produkcyjnych i zarządczych.

Firmy dostrzegają korzyści z cyfryzacji

– Niepewność rynkowa nie wpłynęła negatywnie na stosunek do digitalizacji. Wręcz przeciwnie, pogłębiła jedynie zainteresowanie rozwiązaniami zgodnymi z ideą przemysłu 4.0 – komentuje Maciej Zieliński, prezes zarządu (CEO) oraz dyrektor Digital...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12303

Wydanie: 12303

Spis treści

Reklama

Zamów abonament