Jak polskie firmy zapewniają sobie bezpieczeństwo i zgodność z wymogami prawnymi?
Gwałtowne przyspieszenie cyfryzacji związane z pandemią Covid-19 spowodowało, że coraz więcej krytycznych danych i systemów polskich firm jest wystawionych na ataki cybernetyczne – szczególnie ich zaszyfrowanie tzw. złośliwym oprogramowaniem typu ransomware.
Sytuacja jest poważna – jak wskazuje raport Veeam Data Protection Trends 2022 aż 69 proc. przedsiębiorstw w Europie Wschodniej doświadczyło co najmniej jednego ataku ransomware w ciągu ostatniego roku.
Europejski krajobraz regulacyjny
Częstotliwość i skuteczność cyberataków w połączeniu z pogłębiającymi się różnicami w podejściu do regulacji bezpieczeństwa ICT w krajach UE spowodowały koncentrację unijnych regulatorów nad kwestiami ochrony klientów, organizacji, danych czy dostępów. Pierwszą z nowych regulacji jest rozporządzenie Digital Operational Resilience Act (w skrócie DORA), które będzie bezpośrednio obowiązywać branżę finansową w całej Unii.
DORA dołączy do obowiązującej już w Polsce ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC), która jest bezpośrednią pochodną unijnej dyrektywy NIS (Network and Information Systems Directive). UKSC stanowi najważniejszy w Polsce dokument regulujący kwestie cyberbezpieczeństwa i określa tzw. operatorów usług kluczowych (OUK) – firmy oraz instytucje świadczące usługi o istotnym znaczeniu dla utrzymania krytycznej działalności społecznej lub gospodarczej.
Od momentu wprowadzenia UKSC w 2018 r. zakres podmiotów zaliczanych do OUK rozszerza się i dziś obejmuje sektory: energetyczny, transportowy, finansowy, ochrony zdrowia, zaopatrzenia w wodę pitną oraz infrastruktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta