Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Solidny compliance może uodpornić firmę na kryzysy

05 sierpnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Luiza Wyrębkowska Aleksandra Polak Piotr Słupczyński

Profesjonalne zarządzanie to rozwiązywanie problemów wewnątrz organizacji, zanim organy zwrócą na nie uwagę albo reputacja firmy upadnie. Długoterminowo to także oszczędności kosztów.

Unia Europejska nakłada coraz więcej obowiązków na biznes. Ochrona sygnalistów (whistleblowing), mierzenie śladu węglowego, raportowanie na temat równości i inkluzyjności w zatrudnieniu, bezpieczeństwo pracy, zarządzanie ryzykiem procedury cyberbezpieczeństwa – to tylko część aspektów, które muszą uwzględniać w swojej działalności europejskie firmy. Tradycyjne podejście formalistyczne stanowi, że masz wykonać obowiązek, bo jak nie, to państwo się wtrąci w twój biznes i nałoży kary. Ale problemy i ryzyka nowych unijnych regulacji są realne i mogą dotknąć każdego biznesu. Kierownictwo nie zawsze jest świadome naruszeń czy incydentów, takich jak np. atak hakerów. Warto przyjrzeć się aspektom, które zamiast stanowić problem, mogą zostać przekute w korzyści.

1. Sygnalista ograniczy straty i zadba o interes firmy

Procedura zgłaszania nieprawidłowości powinna stanowić element całościowego systemu zarządzania etycznego pracodawcy, na który składa się wiele elementów: kodeksy etyki, procedury wyboru dostawców, polityka antymobbingowa etc. Whistleblowing stanowi klucz do zmian w kulturze organizacji umożliwiających ujawnianie korupcji. Kyle Welch z George Washington University i Stephen Stubben z University of Utah przeprowadzili badania i w 2018 roku opublikowali Raport „Dowody na wykorzystanie i skuteczność wewnętrznych systemów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12336

Wydanie: 12336

Spis treści

Reklama

Zamów abonament