Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Misja samobójcza. Waloryzacja w mieszkaniówce

05 sierpnia 2022 | Nieruchomości | Małgorzata Kaliszewska
Wzrost kosztów materiałów i wykonawstwa wywołuje pytania o klauzule waloryzacyjne w kontraktach w budownictwie
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Wzrost kosztów materiałów i wykonawstwa wywołuje pytania o klauzule waloryzacyjne w kontraktach w budownictwie

Od lipca obowiązuje nowa ustawa deweloperska, która ma zwiększyć ochronę kupujących mieszkania. I będą bezpieczniejsi – mówią deweloperzy. O ile będą budowane i kupowane mieszkania. A to wcale nie jest takie oczywiste.

Nowa ustawa nakłada na deweloperów wiele obowiązków. Najważniejszą i najboleśniejszą zmianą, wydawać by się mogło, jest chroniący pieniądze kupujących Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Tak zapowiadało się do czasu wybuchu wojny w Ukrainie i pojawienia galopującej inflacji. Ale to już przeszłość. Dzisiaj większym problemem są niestabilne ceny, brak zdolności kredytowej klientów i spadający rynek deweloperski, już na poziomie straty 60 proc. – mówi Piotr Stoga, szef wrocławskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

A to oznacza, że w czasie, gdy na projektach drogowych rozpoczęto wpisywanie klauzul waloryzacyjnych, do pewnego stopnia ratujących rynek, na rynku nieruchomości dzieje się zupełnie inaczej.

Waloryzacja, ale w teorii

W przetargach publicznych waloryzacja weszła dopiero niedawno. – Ale ze wszystkich przetargów, w których jesteśmy, mamy tylko jeden, który może być objęty waloryzacją umowną, wynikającą z przepisów – opowiada Leszek Pisiałek, dyrektor ds. zakupów w Bielskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego.

Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12336

Wydanie: 12336

Spis treści

Reklama

Zamów abonament