Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy raz w Polsce w Chorzowie

05 sierpnia 2022 | Sport | Krzysztof Rawa
Armand Duplantis ma być największą gwiazdą zawodów w Chorzowie, może nawet zaatakować swój rekord świata
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Armand Duplantis ma być największą gwiazdą zawodów w Chorzowie, może nawet zaatakować swój rekord świata

W sobotę na Stadionie Śląskim pojawią się sławy igrzysk w Tokio i mistrzostw świata w Eugene oraz ci Polacy, dla których nie są to za wysokie progi.

Od ponad dwóch dekad nie ma ważniejszego cyklu lekkoatletycznego w świecie niż Diamentowa Liga (DL). Najpierw są igrzyska, potem mistrzostwa globu, następnie wielkie mityngi na najsławniejszych stadionach świata, najpierw od 1998 roku znane jako Złota Liga, w 2010 roku złoto zostało zastąpione w nazwie i logotypie przez diamenty.

Chorzów gości ten mityng (dziewiąty z 13 w tym roku) z dwóch przyczyn. Pierwszą są długoletnie starania polskich działaczy, którzy z roku na rok coraz lepiej organizowali imprezy o nieco niższym statusie, ostatnio w cyklu Continental Tour Gold. Choć padały w nich doskonałe wyniki i każdy chwalił warunki startów, to kalendarz Diamentowej Ligi był prawie nienaruszalny, trudno było marzyć o zastępstwie za Oslo, Monako lub Brukselę.

Drugą przyczyną stała się pandemia koronawirusa. Działacze World Athletics (dawniej IAAF) z głęboką wiarą w koniec pandemii wpisali w tegoroczny plan Ligi dwa mityngi w Chinach (Szanghaj i Shenzhen), ale skoro Chińczycy nadal nie dają sobie rady z wirusem, nie chcą przyjmować gości zagranicznych oraz gromadzić tłumów na stadionach, to pojawiła się nagła możliwość zastępstwa. Śląscy działacze mieli od dawna dobrze skrojoną ofertę, złożyli ją i pokonali konkurencję.

Musieli w związku z tym zgodzić się na przyspieszenie terminu prawie o miesiąc – „zwykły” Memoriał Kamili...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12336

Wydanie: 12336

Spis treści

Reklama

Zamów abonament