Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes coraz chętniej sięga po klauzule indeksacyjne

05 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

W dobie szalejącej inflacji przybywa firm, które wpisują zasady waloryzacji opłat do swoich długoterminowych umów z kontrahentami biznesowymi i konsumentami. Mają one chronić ich wynagrodzenia przed spadkiem wartości.

Liczba firm, które sięgają po klauzule indeksacyjne, rośnie. – Nie ma w tym nic zaskakującego, bo rosną koszty prowadzenia działalności gospodarczej, produkcji, usług – mówi Andrzej Malinowski, honorowy prezydent Pracodawców RP.

– Należało się tego spodziewać – uważa też ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Przypomina, że w budownictwie tego typu zjawisko pojawiło się już znacznie wcześniej. Wiele firm realizowało duże projekty, mocno rozłożone w czasie, więc zapisane na sztywno warunki umowy powodowały w efekcie wzrostu cen materiałów budowlanych poważne trudności z wykonaniem umowy w założonym budżecie. Zwłaszcza że do tego doszło jeszcze podnoszenie minimalnej płacy w stopniu znacznie wyższym niż ustawowy. To też generowało dodatkowe koszty.

– Tam, gdzie się dało, firmy budowlane starały się wpisywać do umów klauzule, które pozwalały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12336

Wydanie: 12336

Spis treści

Reklama

Zamów abonament