Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny ropy już takie, jak w lutym. Paliw jeszcze nie

05 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | Marek Wierciszewski

Mimo niechęci kartelu OPEC+ do zwiększania produkcji ropa tanieje, a to przekłada się na spadek cen paliw na stacjach. Jednak do pułapów sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę raczej nie wrócą.

Tylko krok dzieli ceny ropy na światowych rynkach od zejścia najniżej z okresu tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W czwartek po południu za baryłkę Brent płacono nieco ponad 95 dol., o 1,5 proc. mniej niż dzień wcześniej i już o ponad 8 proc. mniej niż na zakończenie ubiegłego tygodnia. Na środowym spotkaniu OPEC+ zrzeszeni w kartelu producenci ropy zdecydowali o minimalnym – bo sięgającym zaledwie 100 tys. baryłek dziennie – podniesieniu celu produkcyjnego.

Jak komentuje Michał Stajniak, analityk biura maklerskiego XTB, taka decyzja OPEC+ ma realnie niewielkie znaczenie dla rynku. Już od kilku miesięcy kraje kartelu produkują łącznie znacznie mniej ropy. niż wynika z przyznanych im limitów, za co w dużej mierze odpowiada spadek wydobycia w Rosji.

Te różnice mogą sięgać od 2 do nawet 4 mln baryłek dziennie, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12336

Wydanie: 12336

Spis treści

Reklama

Zamów abonament