Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnosząc o ugodę też trzeba liczyć się z kosztami

18 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Jeżeli ze strony pracodawcy wnioskującego o próbę ugodową nikt nie stawi się na posiedzenie pojednawcze, sąd może go obciążyć kosztami, w tym kosztami zastępstwa procesowego przeciwników.

∑ Nasza firma prowadzi działalność produkcyjną mebli na dużą skalę. W ostatnim czasie było kilka postępowań sądowych z naszych wniosków o próbę ugodową – przeciwko byłym pracowników za ich szkody materialne. W kilku zostaliśmy obciążeni kosztami (w sumie kilka tysięcy zł) albo za niestawiennictwo (nie było nikogo z firmy z uwagi na urlopy), albo gdy były obie strony nie doszło do zawarcia ugody. Czy orzeczenia sądu są słuszne, skoro to my dochodzimy roszczeń od pracowników? – pyta czytelnik.

Ocena problemu wymaga odniesienia się zarówno do stosownych regulacji kodeksu postępowania cywilnego, jak i orzecznictwa sądowego. Przede wszystkim ważne jest jednak, że zapytanie dotyczy dwóch odmiennych zakresowo stanów faktycznych.

I tak, przedsiębiorca podał m.in., że został obciążony kosztami postępowania w tzw. sprawach o zawezwanie do próby ugodowej.

Zgodnie z art. 186 k.p.c.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12346

Wydanie: 12346

Spis treści

Reklama

Zamów abonament