PGNiG potrzebuje dużo pieniędzy na zakupy gazu
Horrendalnie wysokie ceny i coraz bardziej nerwowa atmosfera na rynku błękitnego paliwa zmuszają koncern do poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania.
Ceny gazu ziemnego w Polsce i Europie znowu mocno rosną. Na Towarowej Giełdzie Energi, w transakcjach z dostawą natychmiastową, kurs 1 MWh (megawatogodzina) oscylował we wtorek i środę w pobliżu 1,1 tys. zł. Drożej było tylko na początku marca.
Równie wysokie koszty zakupu nękają pozostałe kraje Wspólnoty. Na kluczowej dla Startego Kontynentu giełdzie TTF cena surowca z dostawą na wrzesień zbliżała się już do 240 euro za 1 MWh. Jeszcze wyższe kursy odnotowywano w kontraktach z dostawą na miesiące zimowe.
Kluczowa jest pogoda
Powodem rosnących cen – tak jak we wcześniejszych miesiącach – są obawy, że na rynku zabraknie błękitnego paliwa. Niepokój podsycają Rosjanie, którzy ograniczają dostawy poprzez Nord Stream 1, główną magistralę służącą do transportu gazu do UE, w tym zwłaszcza do Niemiec. Gazprom cały czas jest kluczowym dostawcą na wspólnotowy rynek i bez niego nie da się w pełni zaspokoić popytu, nawet gdyby zapotrzebowanie nieco spadło w stosunku do średniej z wcześniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta