Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakres umocowania to istotny element pełnomocnictwa procesowego

18 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Alicja Przywoźna

Oprócz pełnomocnictwa jako umowy stron obowiązuje ustawa, która przyjmuje rozwiązanie ogólne, że pełnomocnictwo procesowe obejmuje całą sprawę. Tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego.

Podział pełnomocnictw procesowych jest dość jasny. Przepisy wyróżniają pełnomocnictwa procesowe oraz do niektórych (poszczególnych) czynności procesowych. A pełnomocnictwa procesowe dzielą się na ogólne (do wszelkich spraw mocodawcy) oraz szczególne (do prowadzenia ściśle określonych spraw mocodawcy).

Przepisy nie ustanawiają jednak żadnych szczegółowych warunków, jakie mają być spełnione, aby udzielić pełnomocnictwa przez mocodawcę. Co do zasady zatem przy dokonywaniu analizy kwestii zakresu pełnomocnictwa należy wziąć pod uwagę ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące oświadczeń woli, tj. art. 60 oraz 65 k.c., głównie wolę stron.

Ważna też ustawa

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 9 marca 2018 r. (I CZ 30/18) wskazał, że: „W braku szczególnych wymagań wynikających wprost z ustawy, ocena zakresu pełnomocnictwa procesowego, w tym co do umocowania do działania przed Sądem Najwyższym, sytuuje się każdorazowo w płaszczyźnie wykładni oświadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12346

Wydanie: 12346

Spis treści

Reklama

Zamów abonament