Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zastępca nie może pracować więcej niż zastępowany

18 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Umowę na zastępstwo można podpisać na niższy wymiar czasu pracy niż ten, na jaki jest zatrudniony nieobecny pracownik. Podniesienie etatu zwykle nie wchodzi w grę.

∑ Jeden z pracowników będzie nieobecny przez długi czas. Na ten okres chcemy zawrzeć umowę na zastępstwo. Nieobecny pracownik jest zatrudniony na pół etatu. Planowaliśmy zmianę na pełny etat, ale dotąd nie zawarliśmy porozumienia zmieniającego. Wymieniliśmy jedynie maile, z których wynika, że pracownik też byłby zainteresowany takim rozwiązaniem. Czy w takim przypadku możemy zawrzeć umowę na zastępstwo na pełny etat? – pyta czytelniczka.

Nie. Przyjęcie pełnego wymiaru czasu pracy osoby zastępującej oznaczałoby, że nie zostałby spełniony warunek zastępowania nieobecnej osoby, oznaczający realizowanie zbliżonego zakresu zadań i czasu pracy. W konsekwencji istniałoby znaczące ryzyko skutecznego zakwestionowania istnienia tego szczególnego celu zawarcia umowy na czas określony.

Tzw. umowa na zastępstwo zawierana na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika nie jest obecnie odmiennym „podtypem” umowy na czas określony. Kwalifikowana jest jako typowa umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12346

Wydanie: 12346

Spis treści

Reklama

Zamów abonament