Dożywocia nie dolicza się do schedy
Umowa tego typu ma szczególną ochronę. Nie działa argument, że zmarły nie potrzebował takiej opieki lub przekazał zbyt duży majątek.
To mówi najnowszy wyrok Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.
Co mówił testament
Kwestia ta wynikła w sprawie, w której dwaj z trzech synów zmarłego wnieśli o zasądzenie od trzeciego syna (i jego żony), który został w testamencie notarialnym powołany do całości spadku, wypłacenia im zachowku.
Zgodnie z prawem każdemu z nich należy się zachowek w wymiarze 1/6 udziału spadkowego, ale co najważniejsze, w ich ocenie przekazana przez ojca pozwanym (trzeciemu bratu i jego żonie) na podstawie umowy dożywocia nieruchomość powinna zostać uwzględniona w rozliczeniu, a była najcenniejszym składnikiem majątku zmarłego.
Ojciec mniej więcej dwa lata przed śmiercią zamieszkał u tego trzeciego syna i synowej, którzy zapewnili mu opiekę, w tym także medyczną. Nie utrudniali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta