Sposoby na czas drożyzny
Potrzebne są drobne wyrzeczenia, czasem warto zainwestować, bo koszty zwrócą się szybko. Często wystarczy nieduża zmiana.
Eksperci wyliczyli, że sama zmiana przyzwyczajeń związanych z użytkowaniem energii pozwoli ograniczyć koszty jej zużycia nawet o 15 procent. Ten odsetek wyliczony od rachunków, jakie nas czekają w końcu 2022 i w przyszłym roku, będzie znaczącą kwotą. W niektórych przypadkach może ona sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Czyli warto? Oczywiście, że warto.
Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w kilka lat. Żarówki energooszczędne, wymiana sprzętu – znacznie szybciej. W oszczędzaniu energii pomagają same urządzenia, ale te o wysokiej klasie energetycznej – A+++ lub A++. Jeśli więc mamy w domu przestarzałe sprzęty AGD, może czas je wymienić?
PGNiG wyliczyło, które z naszych urządzeń domowych zużywa najwięcej prądu. Płyta indukcyjna (rocznie 748,25 kWh), piekarnik elektryczny(496,4 kWh), lodówka (270 kWh), czajnik elektryczny (240 kWh) i zmywarka (237 kWh).
Prąd
Etap pierwszy to wybór odpowiedniego sprzętu. Telewizor im mniejszy, tym bardziej oszczędny. Lodówka musi posiadać termostat elektroniczny, a zamrażarka powinna być wyposażona w funkcję automatycznego rozmrażania. Wybierając pralkę bądź zmywarkę, musimy wiedzieć, że im większy jest bęben, tym większy pobór energii.
Ważne jest, w jaki sposób i z jakich urządzeń korzystamy.
∑ Zastępując tradycyjną żarówkę żarówką LED,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta