Wartość posiłków pracowniczych bez potrąceń na ZUS
Dofinansowanie jedzenia dla załogi jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obowiązują tu jednak pewne ograniczenia.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rodziny i polityki społecznej z 22 lutego 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU poz. 449), podstawy wymiaru tych składek nie stanowi wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia. Kwota dofinansowania posiłków, która jest zwolniona z ZUS, nie może przekroczyć miesięcznie 300 zł.
To długo wyczekiwana zmiana zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, bo wcześniejsza kwota w wysokości 190 zł obowiązywała od 2004 r.
Powyższy przepis nie precyzuje, w jaki sposób mogą być finansowane posiłki, dlatego dofinansowanie może przybierać różne formy: posiłków serwowanych w kantynie, dowożonych przez zewnętrznego dostawcę, bonów na gotowe posiłki czy kart żywieniowych.
Wyłączeniem z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta