Chińskie wyzwanie dla UE
Napięcia na linii Tajwan–Pekin testują granice europejskiej polityki jednych Chin – pisze ekspert niemieckiego think tanku MERICS.
Chiny będą próbować wykorzystać eskalację napięć w Cieśninie Tajwańskiej do wymuszenia nowych ograniczeń w kontaktach pomiędzy państwami Unii Europejskiej a Tajwanem. Utrzymanie kanałów kontaktu z Tajpej jest istotne dla UE nie tylko ze względów symbolicznych, ale również przez wzgląd na współpracę w strategicznym sektorze półprzewodników, w którym Tajwan jest światowym liderem. Warszawa, wraz z innymi europejskimi stolicami, powinna zawczasu wypracować skoordynowane stanowisko wobec potencjalnych nacisków ze strony Pekinu oraz wobec przyszłych napięć w cieśninie.
Strategiczne komunikaty
Wizyta Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów USA, i bezprecedensowe w swej skali odwetowe chińskie ćwiczenia wojskowe dookoła wyspy zwiększyły skalę napięć w regionie. Chińska armia wystrzeliła pięć rakiet, ostrzeliwując okolice Tajwanu – część przeleciała nad samą wyspą – w tym akwen znajdujący się w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. Po 22 latach Pekin zaktualizował swą białą księgę dotyczącą Tajwanu, wprowadzając do niej bardziej asertywny język, podkreślając jednak, że pokojowa reunifikacja pozostaje preferowaną strategią.
Chcąc pokazać, że kanał komunikacji z Tajpej pozostaje otwarty pomimo rosnących napięć, piątka reprezentantów amerykańskiego Kongresu odbyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta