Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po co komu honorowy obywatel gminy

20 września 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Instytucja honorowego obywatela gminy służy wzmacnianiu więzów wspólnoty samorządowej. Na co trzeba uważać przygotowując uchwałę w takiej sprawie?

Jednym z fundamentalnych problemów polskiego samorządu terytorialnego jest niejasne określenie statusu członków wspólnot samorządowych. Formalnie gminy, powiaty i województwa są wspólnotami mieszkańców. Taki stan prawny wynika wprost z art. 16 ust. 1 konstytucji i pierwszych przepisów ustrojowych ustaw samorządowych.

Problem w tym, że status mieszkańca gminy jest w istocie rzeczy statusem pół formalnym. O ile samo pojęcie „mieszkańca” jest terminem języka prawnego, to nie posiada ono legalnej definicji. Definicja ta została wypracowana przez sądy administracyjne jeszcze w latach 90. i ugruntowała się w praktyce. Przyjmuje się, że o tym, kto jest mieszkańcem jednostki samorządu terytorialnego decyduje stałe miejsce zamieszkania osoby fizycznej, które oceniane jest według przepisów Kodeksu cywilnego. Podkreśla się przy tym, że organy samorządu terytorialnego w prawie miejscowym nie mogą wprowadzać formalnoprawnych kryteriów warunkujących to, czy mieszkaniec może korzystać z praw wynikających z tego statusu. Nie można traktować jako mieszkańca tylko np. osób zameldowanych na pobyt stały w danej gminie.

„Wspólnotę samorządową tworzą osoby stale zamieszkujące w gminie. Brak formalnego zameldowania nie pozbawia statusu członka wspólnoty gminnej ani związanych z tym faktem praw i obowiązków. Jednostka samorządu nie może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament