Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepewna przyszłość odstrasza firmy od ryzyka

20 września 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Ośmiu na dziesięciu dyrektorów finansowych firm w Europie unika obecnie podejmowania ryzyka. Niemal tyle samo ocenia stopień niepewności finansowej i gospodarczej jako wysoki i bardzo wysoki.

Geopolityczne wydarzenia ostatnich miesięcy miały negatywny wpływ na nastroje osób zarządzających pionami finansowymi firm działających na terenie Europy. Ryzyko spowolnienia gospodarczego, wzrost ceny surowców oraz inflacji, jak również zaburzenia łańcuchów dostaw to główne obawy dyrektorów finansowych. Takie wnioski płyną z ostatniej edycji badania European CFO Survey, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Nastroje w dół

Gdy jesienią 2021 r. przeprowadzano poprzednią edycję badania, światowa gospodarka powoli zaczynała wychodzić z kryzysu spowodowanego pandemią. Wielu europejskich dyrektorów finansowych z optymizmem spoglądało na kolejne miesiące. Atak Rosji na Ukrainę zdecydowanie pogorszył ich nastroje. Wyniki ankiety przeprowadzonej między marcem a kwietniem 2022 r. na grupie ponad 1,3 tys. dyrektorów finansowych z 28 krajów Europy pokazują wyraźne pogorszenie oczekiwań kadry finansowej co do najbliższej przyszłości.

Obszarem, który wyraźnie niepokoi uczestników badania, są perspektywy finansowe przedsiębiorstw. Podczas poprzedniej edycji ankietowanych cechował optymizm. Widać to było po wskaźniku zaufania gospodarczego netto (różnicy między udziałem odpowiedzi pozytywnych i negatywnych), który wyniósł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament