Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KGHM konsekwentnie buduje kompetencje w atomie

20 września 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Najnowszy krok KGHM w stronę atomu to memorandum o współpracy przy rozwoju projektów SMR podpisane z rumuńską firmą SN Nuclearelectrica.
autor zdjęcia: kghm
źródło: Rzeczpospolita
Najnowszy krok KGHM w stronę atomu to memorandum o współpracy przy rozwoju projektów SMR podpisane z rumuńską firmą SN Nuclearelectrica.

Polski gigant powiększa swój potencjał w obszarze małych reaktorów atomowych SMR. Najnowszy krok w tym kierunku to współpraca z rumuńską firmą SN Nuclearelectrica.

W obecnej sytuacji rynkowej i geopolitycznej, wywołanej agresją Rosji na Ukrainę, konieczność zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej w przewidywalnej cenie stała się bardziej pilna niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to ogromne wyzwanie zarówno w skali całej gospodarki, jak i dużych odbiorców przemysłowych, w przypadku których ciągłość dostępu do energii elektrycznej jest kwestią krytyczną dla funkcjonowania zakładów.

Jedną z odpowiedzi na to wyzwanie jest sięgnięcie po energię atomową. Jednak budowa pełnowymiarowych reaktorów jądrowych wiąże się – po pierwsze – z ogromnymi kosztami, a po drugie – z wieloletnim procesem realizacji inwestycji.

Innowacyjne rozwiązanie

Tego typu problemów można uniknąć, wykorzystując innowacyjną technologię budowy mniejszych jednostek, tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Mogą one uzupełnić krajowy miks energetyczny niezależnie od realizacji projektu pełnoskalowej elektrowni atomowej.

Ze względu na swoją charakterystykę i gabaryty, a także koszty budowy reaktory SMR mogą stanowić realną alternatywę dla wielkich zakładów przemysłowych, które muszą mieć stałe i pewne zasilanie w energię. Dotyczy to np. firm z sektora wydobywczego czy hutniczego.

Właśnie dlatego w program rozwoju SMR zaangażował się w Polsce m.in. KGHM. Koncern przygotował plan zainstalowania tego typu jednostek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament