Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kim są sędziowie wskazani przez prezydenta do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej

20 września 2022 | Prawo co dnia | rp.pl


Wiesław Kozielewicz, Izba Karna. Sędzia od 1983 r. w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, w Sądzie Wojewódzkim w Zamościu i Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, a od 1999 r. sędzia Sądu Najwyższego. Autor publikacji „Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy”. W latach 2019–2020 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, przez kilka miesięcy p.o. prezesa Izby Karnej SN, a teraz przewodniczący przejściowej piątki sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.

W zdaniu odrębnym do uchwały trzech izb SN wskazał, że prawne podważanie prezydenckich nominacji sędziowskich jest możliwe tylko, jeśli podczas oceny kandydata przez KRS doszłoby do popełnienia przestępstwa ustalonego prawomocnie lub prezydencka nominacja uznana byłaby za delikt konstytucyjny, za który prezydent zostałby skazany przez Trybunał Stanu.

Paweł Grzegorczyk, Izba Cywilna. Nie był sędzią sądów powszechnych, sędzia SN od 2017 r., i choć jest sędzią z tzw. starego nadania, to nominację otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy.

Profesor Uniwersytetu im. Adama...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament