Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korona to coś więcej niż złoto i klejnoty

20 września 2022 | Rzecz o prawie | Zofia Brzezińska

Obowiązkiem monarchy nie jest jedynie uśmiechać się i ładnie wyglądać.

Chociaż Wielka Brytania pożegnała najdłużej panującą w historii monarchinię, nic nie wskazuje, by miała rozstać się też ze swoim scementowanym wiekami tradycji ustrojem i prawodawstwem.

Jest to system unikatowy w skali europejskiej, bez wątpienia stanowiący znaczną część dziedzictwa narodowego i kulturowego Wielkiej Brytanii. Charakterystyczny, oparty na prawie precedensowym common law, funkcjonuje w prawie wszystkich państwach anglosaskich. Aż trudno uwierzyć, że tak powszechny system zdołał efektywnie przetrwać, gdy nie jest oparty na żadnej jednolitej ustawie zasadniczej. Jako prawo konstytucyjne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej występuje jedynie zbiór ustaw pochodzących z różnych okresów historycznych, zebranych i opublikowanych jako „Podstawowe ustawy ustrojowe Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”.

Pomniki prawa

Pierwszym, wymienionym w tym dostojnym pakiecie jest dokument pochodzący… z XIII wieku! Wielka Karta Wolności i Swobód, znana jako Magna Carta Libertatum, została wydana w 1215 r. przez króla Jana bez Ziemi. Jej główną rolą było zapewnienie możnowładcom oraz duchowieństwu licznych przywilejów oraz ograniczenie władzy królewskiej. Średniowieczny tekst rozpoczynał się pompatycznym zwrotem: „Po pierwsze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament