Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Algorytm inwigilacji

20 września 2022 | Rzecz o prawie | Jarosław Gwizdak

Praworządność jest jak futbol, bo kto ogląda szachy?

Tematem międzynarodowej konferencji projektu „re:Constitution” były wyzwania dla praworządności i europejskiego porządku konstytucyjnego.

Drugi dzień berlińskiego sympozjum zaczął się od wykładu prof. Angeliki Nussberger z uniwersytetu w Kolonii, byłej wiceprezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, członkini Komisji Weneckiej. Czy w jej wykładzie były polskie akcenty? Nie, nie było. Cały wykład dotyczył Polski. Kolejny raz mogliśmy usłyszeć, kolejny raz na międzynarodowym forum, że coś w polskich reformach wymiaru sprawiedliwości nie gra, że są dalekie od międzynarodowego standardu.

Nic nowego, można powiedzieć. I tak, i nie. Nussberger podzieliła się m. in. trawiącą ją wątpliwością, czy krajowe rady sądownictwa są w ogóle potrzebne w obecnej konfiguracji europejskich wymiarów sprawiedliwości. Zapewne to co najmniej skutek uboczny polskiej reformy i rewolucyjnych zmian w sądownictwie.

Po otwierającym wykładzie przyszedł czas na odbywające się równocześnie panele dla kilkunastu, czasem kilkudziesięciu uczestników. Zacząłem od panelu „sztuczna inteligencja a praworządność”. Po potencjalnych zastosowaniach sztucznej inteligencji w sądownictwie przyszedł czas na studia przypadków.

Najbardziej zainteresowała mnie prezentacja dr Emre Turkuta z berlińskiej Hertie School. Pochodzący z Turcji naukowiec przedstawił system, z którego korzystał reżim Erdogana,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament