Nowa nazwa Izby niczego nie zmienia
Zniknęła Izba Dyscyplinarna, ale nie zniknął problem właściwego powołania jej sędziów.
Europejski Trybunał Praw Człowieka nie nabrał się na zmianę nazwy organu odpowiedzialnego za postępowania dyscyplinarne sędziów w Polsce. Świadczy o tym fakt, że mimo swojej w zasadzie nieaktywności orzeczniczej w sprawach polskich w sierpniu zdecydował o zmianie treści środków tymczasowych wskazanych wcześniej w sprawach czterech sędziów objętych postępowaniem dyscyplinarnym i zagrożonych zawieszeniem w wykonywaniu funkcji orzeczniczych. Chodziło w szczególności o SSN Włodzimierza Wróbla (skarga nr 6904/22), któremu ETPC zmienił treść środka tymczasowego z 8 lutego 2022 r., i od sierpnia obejmuje on każdy organ właściwy na podstawie prawa krajowego do rozpatrzenia sprawy skarżącego. Podjął to postanowienie w świetle nowych wydarzeń, a mianowicie, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, o której mowa w poprzednim środku tymczasowym (z 8 lutego 2022 r.) została niedawno zastąpiona przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Trybunał zmienił też brzmienie środków tymczasowych (z 22 marca 2022 r.) wskazanych w sprawach trzech innych polskich sędziów, SSO Adama Synakiewicza (nr 46453/21), SSO Agnieszki Niklas-Bibik (nr 8687/ 22) oraz SSA Marzanny Piekarskiej-Drążek (nr 8076/22).
Trybunał daje sygnał
O uchylenie immunitetu sędziego Wróbla wystąpiła Prokuratura Krajowa, by postawić mu zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta