Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa nazwa Izby niczego nie zmienia

20 września 2022 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Zniknęła Izba Dyscyplinarna, ale nie zniknął problem właściwego powołania jej sędziów.

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie nabrał się na zmianę nazwy organu odpowiedzialnego za postępowania dyscyplinarne sędziów w Polsce. Świadczy o tym fakt, że mimo swojej w zasadzie nieaktywności orzeczniczej w sprawach polskich w sierpniu zdecydował o zmianie treści środków tymczasowych wskazanych wcześniej w sprawach czterech sędziów objętych postępowaniem dyscyplinarnym i zagrożonych zawieszeniem w wykonywaniu funkcji orzeczniczych. Chodziło w szczególności o SSN Włodzimierza Wróbla (skarga nr 6904/22), któremu ETPC zmienił treść środka tymczasowego z 8 lutego 2022 r., i od sierpnia obejmuje on każdy organ właściwy na podstawie prawa krajowego do rozpatrzenia sprawy skarżącego. Podjął to postanowienie w świetle nowych wydarzeń, a mianowicie, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, o której mowa w poprzednim środku tymczasowym (z 8 lutego 2022 r.) została niedawno zastąpiona przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Trybunał zmienił też brzmienie środków tymczasowych (z 22 marca 2022 r.) wskazanych w sprawach trzech innych polskich sędziów, SSO Adama Synakiewicza (nr 46453/21), SSO Agnieszki Niklas-Bibik (nr 8687/ 22) oraz SSA Marzanny Piekarskiej-Drążek (nr 8076/22).

Trybunał daje sygnał

O uchylenie immunitetu sędziego Wróbla wystąpiła Prokuratura Krajowa, by postawić mu zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament