Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Azji wyrasta lider globalnego wyścigu jądrowego

20 września 2022 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Decyzje o nowych projektach nuklearnych zapadają w Chinach niemal co tydzień
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Decyzje o nowych projektach nuklearnych zapadają w Chinach niemal co tydzień

Chiny i Rosja odpowiadają za 87 proc. projektów atomowych uruchomionych po 2017 r. Paradoksalnie Pekin uznał energię nuklearną za idealne rozwiązanie swoich kłopotów z energią i ekologią.

Pod koniec ubiegłego tygodnia władze w Pekinie zaakceptowały decyzję o budowie kolejnych czterech reaktorów atomowych. „W celu poprawienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz promowania zielonego rozwoju zdecydowano o zaakceptowaniu atomowych projektów w Zhangzhou (Faza II) w prowincji Fujian oraz Lianjiang (Faza I) w prowincji Guangdong” – informowała państwowa agencja Xinhua.

Decyzje o nowych projektach nuklearnych zapadają za Wielkim Murem niemal co tydzień. To tempo nie dziwi: rozwój energetyki nuklearnej od czasów zimnej wojny uważany jest za wyznacznik mocarstwowości, a przynajmniej aspiracji do niej. I jeśli Pekin przez dekady był daleko za liderami atomowego peletonu, to teraz nadrabia ten dystans w błyskawicznym tempie.

Teoretycznie Chiny są dziś trzecim pod względem potencjału energetyki atomowej państwem świata. W połowie tego roku szacowano, że moc ich działających reaktorów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament