Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokaci nie chcą podawać bankom danych wrażliwych

20 września 2022 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik

Eksperci są zgodni: wymóg wskazania adresu zamieszkania pełnomocnika nie ma podstaw prawnych.

Samorządy radców prawnych i adwokatów podpisały ze Związkiem Banków Polskich porozumienie ws. opracowania wzorów pełnomocnictw do wykonywania czynności prawnych i faktycznych związanych z prowadzeniem i obsługą rachunków bankowych, z udzielaniem oraz obsługą kredytów/pożyczek, a także związanych z posiadaniem i wypłatą środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, prowadzonych na rzecz zmarłego klienta. We wspólnym komunikacie ZBP, NRA I KRRP wskazano, że wzory upoważnień przygotowane zostały przez grupę roboczą ZBP i przedstawiono je do „ewentualnego wykorzystania” przez pełnomocników.

Obawy mecenasów

Na jednej z facebookowych grup dyskusyjnych pojawiło się jednak wiele głosów sprzeciwu adwokatów. Wynikały one z faktu, że we wzorze pełnomocnictwa adwokat musi podać PESEL, numer dowodu oraz adres zamieszkania. Jedni nie chcą podawać tych danych bankom, inni... własnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament