Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minorowe nastroje

20 września 2022 | Pierwsza strona | Piotr Skwirowski

Poczucie niepewności wśród dyrektorów finansowych europejskich firm jest wyższe niż w czasie pandemii. 80 proc. z nich unika dziś ryzyka. Spółki w Polsce wstrzymują inwestycje.

Ryzyko spowolnienia gospodarczego, wzrost cen surowców oraz inflacji, jak również zaburzenia łańcuchów dostaw – to główne obawy dyrektorów finansowych. Atak Rosji na Ukrainę dodatkowo pogorszył nastroje, które zbadała z kolei firma doradcza Deloitte.

Okazuje się, że odsetek dyrektorów finansowych, którzy oceniają ogólny poziom niepewności finansowej i gospodarczej jako wysoki lub bardzo wysoki, wzrósł do 81 proc. z 64 proc. jesienią 2021 r. To najgorszy wynik w historii badania prowadzonego od 2015 r. Niemal połowa badanych pesymistycznie oceniła perspektywy finansowe swoich firm.

– Wyniki badania Deloitte w Europie dobrze wpisują się w to, co dzieje się w naszym kraju. Robiliśmy wśród naszych członków szybką sondę. Niepewność jako krytyczny problem w biznesie wskazało 80 proc. respondentów. Z tego powodu ponad 64 proc. firm wstrzymało się od inwestycji – mówi „Rz” Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Wydanie: 12374

Wydanie: 12374

Spis treści

Reklama

Zamów abonament