Sukcesję przedsiębiorstwa trzeba dobrze zaplanować
Podejmując decyzję o zakończeniu działalności, niezależnie od tego czy kierowanie firmą przejmą osoby z rodziny, czy trafi ona w „obce ręce”, przedsiębiorca musi dokładnie przeanalizować konsekwencje prawne i podatkowe swojego wyboru.
Przedsiębiorcy prowadząc swój biznes muszą mierzyć się nie tylko ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład, ale również realnie wziąć pod uwagę fakt, że zarówno ich aktywność operacyjna, jak i właścicielska, kiedyś zostanie zakończona. Ci, którzy zakładali biznesy w szczególności latach 90-tych i doprowadzili je do rozkwitu, mają wiele możliwości: mogą przekazać kierowanie biznesem członkom rodziny lub innym wybranym osobom w drodze sukcesji albo sprzedać biznes. Ostateczną i zasadniczo niepreferowaną alternatywą jest likwidacja prowadzonej działalności.
Niezależnie od planowanego działania przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że sam proces przekazania działalności (tj. w drodze sprzedaży albo sukcesji) jest procesem długotrwałym i skomplikowanym, a po drodze może czyhać na nich wiele pułapek, w tym podatkowych i prawnych.
Poniżej zostały przedstawione wybrane problemy podatkowe i prawne związane ze sposobami przekazania działalności prowadzonych w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z o.o., z którymi mierzą się przedsiębiorcy.
Wyjście z biznesu…
Prędzej czy później każdy przedsiębiorca prowadzący przykładowo prostą JDG lub spółkę jawną będzie musiał odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Co dalej z moją działalnością? Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta