Wielokulturowość to szansa, ale też wyzwanie dla szefów i pracowników
Różnorodność kulturowa, którą do niedawna praktykowały głównie spółki globalnych korporacji, coraz częściej wkracza do polskich przedsiębiorstw. Może też być niełatwym testem dla firm, w tym zwłaszcza dla HR-owców i menedżerów.
Ponad ośmiu na dziesięciu pracujących Polaków ocenia wielokulturowość i różnorodność pracowników jako szansę, a nie zagrożenie. Taka sama grupa zapewnia też o swej otwartości na pracę w zróżnicowanym, wielokulturowym zespole. Te deklaracje z niedawnego badania firmy Sodexo Benefits and Rewards Services Polacy coraz częściej mogą sprawdzić się w praktyce. Według danych ZUS na koniec sierpnia br. pracowało u nas legalnie już ponad milion obcokrajowców – głównie Ukraińcy, ale też tysiące imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej.
Bariery w komunikacji
Jak zwraca uwagę Monika Chutnik, ekspertka zarządzania międzykulturowego i główna konsultantka w firmie doradczo-szkoleniowej ETTA, która specjalizuje się szkoleniach międzykulturowych dla menedżerów, wielu Polaków ma już wieloletnie doświadczenie we współpracy w międzynarodowym kontekście. Jest on normą w spółkach globalnych korporacji czy w centrach usług biznesowych. Teraz staje się codzienną praktyką wielu polskich firm.
Raport Sodexo zwraca uwagę, że wielokulturowe środowisko pracy zwiększa wprawdzie szanse na innowacje, lecz wiąże się z różnymi wyzwaniami, w tym z ryzykiem krzywdzących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta