Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekcja Weilera

03 października 2022 | Opinie | Kazimierz M. Ujazdowski
autor zdjęcia: PAP
źródło: Rzeczpospolita

Amerykański prawnik dowodzi, że każda konstytucja ma wymiar etyczny i chroni wartości, ideały oraz symbole danej społeczności – pisze senator RP.

Dyskurs prawniczy nie jest wolny od grzechu hermetyczności i często ma tendencję do zamykania się w kręgu interpretacji niewychodzącej poza analizę dogmatyczną. Tu znajdują się źródła niezdolności do ukazywania głębszego sensu prawa i instytucji ustrojowych, z negatywnymi skutkami dla edukacji do życia publicznego. Do rzadkości należą prawnicy gotowi na to, by wiązać prawo z naukami politycznymi, kulturą i filozofią. Nie ma wątpliwości, że odwaga przekroczenia wąskich horyzontów prawa jest właściwością myśli profesora Josepha H. Weilera, wybitnego teoretyka prawa konstytucyjnego i międzynarodowego.

Dorobek naukowy prof. J. Weilera uhonorowało 14 uniwersytetów, w tym takie jak Uniwersytet Londyński i Uniwersytet Humboldtów w Berlinie. Dziś czyni to Uniwersytet Łódzki, wyrażając szacunek zarówno dla twórczości intelektualnej, jak i publicznego oddziaływania Laureata. Prof. J. Weiler łączył pracę naukową z doradztwem prawniczym na rzecz międzynarodowych instytucji takich jak PE, WTO czy NAFTA. Wielu młodych polskich naukowców poznało go jako troskliwego opiekuna i inspiratora, gdy był rektorem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Jako pełnomocnik Włoch miał potężny wpływ na ostateczne orzeczenie ETPC w sprawie Lautsi przeciwko Włochom. Jego argumentacja wskazująca na prawo społeczeństwa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12385

Wydanie: 12385

Spis treści

Reklama

Zamów abonament