Jaki VAT dla usługi transportowej świadczonej przez podwykonawcę
Organy podatkowe przyjmują, że zerowa stawka podatku znajdzie zastosowanie jedynie do tej usługi, której numer faktury został wprost wskazany na dokujecie SAD. Spełnienie takiego wymogu przez podwykonawcę zwykle nie jest możliwe.
W przypadku usług transportowych związanych z przywozem towarów spoza Unii Europejskiej do Polski nabywca usługi rozpoznaje u siebie import towarów. Usługodawca stosuje wtedy zerową stawkę VAT, pod warunkiem wliczeniem wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu, w szczególności poprzez wykazanie w polu nr 44 dokumentu SAD numeru oraz wartości wystawionej na rzecz nabywcy faktury.
Zdarza się jednak, że przy realizacji transportu usługodawca korzysta z pomocy innego przedsiębiorstwa transporotowego. Powstaje pytanie czy podwykonawca również może zastosować stawkę zero proc., jeżeli z dokumentu celnego nie wynika jednoznacznie wliczenie wartości wyświadczonej przez niego usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów – numer wystawionej przez niego faktury nie jest bowiem podawany w polu 44 dokumentu SAD.
Co mówi przepis
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości zero proc. stosuje się do usług transportu międzynarodowego, do których zalicza się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy o VAT).
Usługi transportowe mogą zostać opodatkowane zerową stawką VAT również na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta