Polski Ład zmienił przepisy o limitowaniu kosztów usług niematerialnych
Podatnicy mają prawo do ochrony swoich praw: poprzez wnioskowanie o stwierdzenie nadpłaty za lata 2018-2021 albo ujęcie uprzednio limitowanych kosztów w bieżących rozliczeniach.
Polski Ład znacząco zmienił przepisy dotyczące limitowania kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych. Z początkiem 2022 r. został uchylony art. 15e ustawy o CIT. Równocześnie reforma podatkowa wprowadziła przepisy nakładające obowiązek kalkulacji podatku minimalnego z uwzględnieniem wartości wydatków na usługi niematerialne, co pozwoliło na objęcie regulacją podmiotów wykazujących stratę podatkową/niską dochodowość, w stosunku do których art. 15e ustawy o CIT miał tylko ograniczony efekt.
Przed nowelizacją uchylającą art. 15e ustawy o CIT podatnicy byli zobowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie usług niematerialnych, w tym np. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, poniesione na rzecz podmiotów powiązanych powyżej ustawowego limitu.
Pierwotnie przedstawiane interpretacje tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta