Użyczenie zleceniobiorcy swojego sprzętu bez VAT
Gdy podatnik udostępnia zleceniobiorcy składniki swojego majątku w celu wykonania przez niego zlecenia, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.
Co do zasady, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ustawa nie definiuje jednak pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel, więc należy odnieść się do orzecznictwa w tym zakresie.
Rozporządzanie jak właściciel
I tak w wyroku z 4 października 2018 r. (I FSK 1815/16) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że: ,,przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obejmuje przeniesienie własności towaru w sensie prawnym (cywilistycznym) oraz przeniesienie władztwa ekonomicznego nad tym towarem, dokonane przez dostawcę, który władał nim jako posiadacz samoistny (jak właściciel), i w następstwie którego nabywca może tym towarem rozporządzać jak właściciel, tzn. korzystać z niego z wyłączeniem innych osób, pobierać pożytki i inne dochody, mieć możność przetwarzania go, zużycia, a nawet zniszczenia, a także dokonywać w stosunku do niego czynności prawnych”. Należy zatem stwierdzić, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel powstanie wtedy, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta