Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auta służbowe dla pracowników, czyli ciąg dalszy zamieszania w estońskim CIT

21 listopada 2022 | Podatki i księgowość | Kamil Stefaniak Edyta Adamus

Fiskus uznaje, że w przypadku przekazania osobie zatrudnionej firmowego samochodu, także do użytku osobistego, spółka powinna zapłacić ryczałt od 50 proc. związanych z nim wydatków.

Liberalizacja przepisów o ryczałcie od dochodów spółek, obowiązująca od 1 stycznia 2022 r., spowodowała zasadniczy wzrost popularności tej formy opodatkowania wśród przedsiębiorców. Niestety wraz z popularyzacją estońskiego CIT zaczęły pojawiać się praktyczne problemy, które wynikają z niedostosowania przepisów do praktyki gospodarczej. Najnowszym zagadnieniem, z którym mierzą się zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe, jest sposób traktowania na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek wydatków ponoszonych w związku z oddaniem pracownikom do używania w celach mieszanych samochodów osobowych.

W czym tkwi problem

O ile sposób rozliczenia wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych przez wspólników podatnika (lub podmioty powiązane) nie budzi większych wątpliwości, o tyle przekazanie samochodu służbowego pracownikowi, także do użytku osobistego, może skutkować licznymi problemami w zakresie estońskiego CIT.

Stosownie do art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy o CIT, podatnik estońskiego CIT oddający do używania samochody osobowe swoim wspólnikom, którzy wykorzystują je do celów mieszanych, zobowiązany jest do opodatkowania 50 proc. wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12425

Wydanie: 12425

Spis treści

Reklama

Zamów abonament