Kultura różnorodności i włączenia daje firmom wymierne korzyści
Znajomość pojęcia „zarządzanie różnorodnością” jest w firmach niska. Zaledwie jedna trzecia pracodawców podejmuje jakiekolwiek działania związane z różnorodnością. Oznacza to, że dwie na trzy firmy nic w tej sprawie nie robią.
W tym roku przypada jubileusz 10-lecia Karty Różnorodności w Polsce. O tym, jak na przestrzeni tej dekady ewoluowało zarządzanie różnorodnością w naszym kraju, jaka jest obecna sytuacja oraz w jakich obszarach widać postęp, a także o prognozach kierunków zmian dyskutowali eksperci podczas debaty „Zarządzanie różnorodnością: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?”. Debata była częścią obchodów 10-lecia Karty Różnorodności, których organizatorem jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB). „Rzeczpospolita” jest patronem medialnym projektu.
Uczestnicy debaty nawiązywali do przeprowadzonego niedawno w średnich i dużych firmach badania stanu różnorodności w Polsce, przygotowanego przez FOB w dziesięć lat po pierwszym tego typu badaniu w Polsce, które wówczas przygotowała Konfederacja Lewiatan. Niestety, wyniki badania pokazują, że przez te dziesięć lat w Polsce niewiele się w tej kwestii zmieniło.
W trakcie rozmowy poruszonych zostało wiele zagadnień. M.in. to, jakie korzyści daje firmom tworzenie przyjaznego i włączającego środowiska pracy, w tym programy promujące różnorodność. Jak to się przekłada na efektywność i lojalność pracowników? Jacy pracodawcy doceniają atuty różnorodnych zespołów i włączającego środowiska pracy? Co łączy te firmy?
Eksperci zastanawiali się także, jak skutecznie wprowadzać w organizacji realną politykę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta