Jak rozliczać podatki pośrednie w branży motoryzacyjnej
Firmy automotive powinny każdorazowo ustalić czy od danej transakcji muszą zapłacić akcyzę i w jakiej wysokości. Jej kwota zwiększa bowiem podstawę opodatkowania VAT.
Prawidłowe rozliczenie podatków pośrednich przez firmy działające w branży motoryzacyjnej to nie lada wyzwanie. Firmy te muszą sprostać nie tylko wymogom wynikającym z ustawy o VAT, ale dodatkowo – te z nich, które sprzedają samochody osobowe – również przepisom akcyzowym. Ustalenie czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty akcyzy i w jakiej wysokości ma wpływ na podatek od towarów i usług, gdyż kwota akcyzy zwiększa podstawę opodatkowania VAT. W praktyce prawidłowe określenie zobowiązań podatkowych w tym zakresie nie zawsze jest oczywiste, a wątpliwości pojawiają się już na etapie klasyfikacji pojazdu dla potrzeb akcyzowych.
Osobowy, czyli jaki
Opodatkowaniu akcyzą podlega m.in. import, wewnątrzwspólnotowe nabycie czy też pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej w Polsce samochodu osobowego. Samochody ciężarowe nie podlegają opodatkowaniu. Kluczowe jest zatem ustalenie czy przedmiotem sprzedaży jest samochód osobowy w rozumieniu przepisów akcyzowych. Wbrew pozorom nie zawsze jest to tak oczywiste. Zgodnie z ustawową definicją samochody osobowe to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób. Zasadniczo. W praktyce jako samochody osobowe mogą zostać uznane nie tylko typowe osobówki, ale również m.in. samochody osobowo-towarowe (kombi), samochody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta