Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy grozi nam wodny blackout?

21 listopada 2022 | Życie Regionów | Maria Krzos
Państwowy regulator nie zgadza się na podwyżki cen wody
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Państwowy regulator nie zgadza się na podwyżki cen wody

Sytuacja finansowa samorządowych spółek wodociągowo-kanalizacyjnych staje się coraz trudniejsza. Kolejne wnioski o zmianę taryf są odrzucane przez Wody Polskie.

Należące do samorządów spółki wodociągowo-kanalizacyjne coraz mocniej odczuwają skutku kryzysu gospodarczego i energetycznego. Sposobem na poprawienie sytuacji mogłoby być podniesienie cen wody i ścieków. Wszelkie próby zmian są jednak blokowane przez rząd, który rękami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie nie zgadza się na zmianę uchwalonych przed kryzysem taryf.

Przedstawiciele branży oraz samorządowcy przekonują, że jest to polityka wyjątkowo krótkowzroczna, a jej koszty poniosą nie tylko same firmy i ich pracownicy. Prędzej czy później dotkną one również konsumentów. Brak wody w kranach jest oczywiście najczarniejszym scenariuszem, ale wcale nie tak odległym, jak mogłoby się wydawać – mówią przedstawiciele branży.

Wnioski idą do kosza

Nie sposób też nie wspomnieć o tym, co w kwestii wymagań wobec sieci wod.-kan. mówią przepisy unijne. A tu wprowadzanych jest w ostatnim czasie dużo bardzo kosztownych zmian. Chodzi m.in. o wprowadzenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (odpowiednie przepisy w tej sprawie są właśnie procedowane). Pod koniec października pojawił się także projekt nowej„dyrektywy ściekowej”, którą Polska też powinna wdrożyć.

– Jako przedsiębiorstwa jesteśmy w dramatycznej sytuacji –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12425

Wydanie: 12425

Spis treści

Reklama

Zamów abonament