Grupę VAT trzeba zarejestrować
Przedstawiciel grupy składa zgłoszenie rejestracyjne do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego, dołączając umowę o utworzeniu nowego podmiotu. Powinien także wystąpić o nadanie numeru NIP.
Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem rejestracji, o której mowa w art. 96 ust. 4 ustawy o VAT (art. 15a ust. 12 ustawy o VAT). Przepis ten daje możliwość elastycznego wskazania przez podatników, kiedy ma nastąpić początek funkcjonowania grupy VAT jako podatnika. Istotne pozostaje w tym miejscu odpowiednio wcześniejsze złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, tak aby umożliwić naczelnikowi urzędu skarbowego weryfikację przesłanek utworzenia grupy VAT i aby rejestracja mogła nastąpić w terminie określonym w umowie o utworzeniu grupy VAT.
Pierwsze obowiązki
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r., podmioty, o których mowa w art. 15 i art. 15a ustawy o VAT, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej opodatkowanej złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem art. 96 ust. 3 ustawy o VAT.
W celu rejestracji grupy VAT jako podatnika przedstawiciel grupy VAT składa zatem zgłoszenie rejestracyjne grupy VAT, do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego, dołączając do niego umowę o utworzeniu grupy VAT (art. 96 ust. 3b ustawy o VAT). Należy również pamiętać o obowiązku wystąpienia przez grupę VAT (przedstawiciela grupy VAT) o nadanie numeru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta