Spółki komandytowe mają problem z dokumentacją cen transferowych
Wypełnienie przez spółki komandytowe obowiązków TP za ubiegły rok wiąże się z wieloma wątpliwościami. Część z nich została wyjaśniona w zaktualizowanej wersji pytań i odpowiedzi opublikowanej w październiku br. przez MF.
Od 2021 r. spółki komandytowe straciły swoją transparentność podatkową, poprzez objęcie ich zakresem ustawy o CIT. Od tego momentu podatek dochodowy jest rozliczany przez samą spółkę, a nie - tak jak dotychczas - przez jej wspólników. Na dostosowanie się do tej nowelizacji i ewentualne podjęcie kluczowych decyzji związanych z prowadzeniem tego rodzaju działalności podatnicy mieli około półtora roku. W praktyce okazało się jednak, że na gruncie podatkowym nie tylko sposoby rozliczenia mogą być w tym przypadku sporym wyzwaniem.
Nieścisłości w przepisach
Oprócz zmiany reżimu ustawy o podatku dochodowym (z PIT na CIT), reforma ta przysporzyła również wątpliwości w zakresie prawidłowego identyfikowania i wypełniania obowiązków dokumentacyjnych na gruncie cen transferowych. Część z nich została wyjaśniona w zaktualizowanej wersji pytań i odpowiedzi opublikowanej przez Ministerstwo Finansów w październiku 2022 r. (dalej: Informator TPR).
W tym przypadku problemy interpretacyjne wynikały z nieścisłości w przepisach o cenach transferowych, obowiązujących do końca 2021 r., polegających na zamiennym posługiwaniu się przez ustawodawcę pojęciami roku obrotowego i podatkowego. Pomimo znaczących różnic ich definicji, pojęcia te były stosowane w tym samym rozdziale ustawy o CIT i w odniesieniu do tych samych obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta