Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca jak po grudzie
Urzędy wydają tysiące niezgodnych z prawem decyzji odmawiających udzielenia obcokrajowcom zezwolenia na pobyt na terytorium Polski. Często sprawy prowadzone są w sposób nieprawidłowy oraz przewlekły, a nawet z rażącym naruszeniem przepisów prawa.
Dane statystyczne jednoznacznie dowodzą, że z roku na rok rośnie liczba spraw dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Powodem takiego stanu rzeczy są przede wszystkim migracje obcokrajowców do Polski mające podłoże demograficzne i ekonomiczne, tj. lepsze niż w kraju pochodzenia możliwości zarobkowe, wyższy standard życia oraz możliwości edukacyjne.
W przypadku obywateli Białorusi, Ukrainy, a także poszczególnych państw Bliskiego Wschodu przyczynami migracji do Europy, w tym do Polski, są prześladowania oraz represje na tle politycznym, religijnym, etnicznym, wojna lub konflikt zbrojny, a także zagrożenie wojną lub konfliktem zbrojnym.
Coraz więcej wniosków i odwołań
Jak podaje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców: „W 2021 r. urzędy wojewódzkie rozpatrzyły rekordową liczbę wniosków dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców. Decyzje otrzymało nieco ponad 270 tys. osób. To o 30 proc. więcej zakończonych spraw niż w 2020 r.”. W tej samej wypowiedzi rzecznik wskazuje, że: „Stale wzrasta również liczba rozpatrywanych spraw odwoławczych z zakresu legalizacji pobytu. W poprzednim roku Urząd do Spraw Cudzoziemców zakończył prawie 110 proc. więcej postępowań niż w 2020 r.”.
Jako prawnik zajmujący się od 11 lat legalizacją pobytu i pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta