Wypadki przy pracy zdalnej w kodeksie pracy
Ustawa nowelizująca kodeks pracy zawiera dość rozbudowane przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zdalnej. Ponadto w sposób ramowy określa sposób i tryb postępowania w razie wypadku przy pracy „na odległość”.
Można odnieść wrażenie, że panuje ogólne przekonanie, iż ryzyko wypadku przy pracy zdalnej jest niewielkie. Tymczasem Państwowa Inspekcja Pracy raportowała już o zdarzeniach noszących znamiona zarówno ciężkich, jak i śmiertelnych wypadków przy pracy zdalnej. Co więcej, nie jesteśmy w stanie określić rzeczywistej skali tych zdarzeń, ponieważ ustawowy obowiązek pracodawcy informowania inspekcji o wypadkach przy pracy ogranicza się do tych, które noszą znamiona śmiertelnych, ciężkich lub zbiorowych.
Nie wolno również zapomnieć o podstawowym obowiązku pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz związanym z nim aspektem uzupełniającej odpowiedzialności pracodawcy za szkodę poniesioną przez pracownika na skutek wypadku przy pracy. Rozpatrując zagadnienie wypadków przy pracy zdalnej w tak zarysowanej, szerszej perspektywie, okazuje się, że traktowanie kwestii wypadków przy pracy zdalnej „po macoszemu” jest dalece nieuzasadnione.
Co na to ustawodawca
Dotychczasowe regulacje dotyczące pracy zdalnej zawarte w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2095 ze zm.) są bardzo ograniczone – również w zakresie, w jakim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta