Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabójstwo na terenie pracodawcy to nie wypadek przy pracy

08 grudnia 2022 | Kadry i Płace | Łukasz Chruściel

Związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym bądź w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę, przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z wykonywaniem przez pracownika określonych czynności mających związek z pracą. Ubezpieczeniem wypadkowym nie jest objęta każda odpowiedzialność pracodawcy za skutki zdarzenia, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pracownika.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 maja 2021 r. (II USKP 180/21).

Sprawa toczyła się z odwołania czwórki wnioskodawców od decyzji ZUS odmawiającej im prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci ich męża i ojca. Mężczyzna ten pracował w rzeźni na terenie Belgii. Praca była zorganizowana na dwie zmiany, a pracownicy byli zakwaterowani w domu, który znajdował się na terenie pracodawcy. Nie ponosili oni kosztów czynszu, ale płacili ryczałt za zużywane media. Do śmierci pracownika doszło na terenie domu w wyniku ataku nożem rzeźnickim, którego dopuścił się współpracownik będący pod wpływem narkotyków. Pracodawca nie sporządził protokołu powypadkowego.

Bliscy zmarłego skierowali do ZUS wniosek o wypłatę świadczeń związanych ze śmiercią wskutek wypadku przy pracy. Organ rentowy odmówił im jednak wypłaty m.in. dlatego, że z wnioskiem nie został przedstawiony protokół powypadkowy ani karta wypadku.

Sąd rozpoznający sprawę z odwołania od tej decyzji w I instancji stwierdził, że sam brak dokumentacji powypadkowej nie może być przyczyną odmowy świadczeń związanych ze śmiercią w wyniku wypadku przy pracy. Równocześnie uznał, że do zabójstwa doszło na terenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12440

Wydanie: 12440

Spis treści
Zamów abonament