Związki nie mogą dochodzić unieważnienia firmowego aktu
Związek zawodowy nie ma roszczenia o unieważnienie przez sąd powszechny decyzji zarządu spółki (pracodawcy) w sprawie ustalenia regulaminu zakładowych świadczeń socjalnych.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 10 marca 2021 r. (II PSKP 16/21).
Sprawa dotyczyła regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przed jego wprowadzeniem pracodawca dochował zasad wynikających z art. 30 ust. 5 (obecnie art. 30 ust. 6) ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (dalej: uzz), jeżeli chodzi o uzgodnienie treści regulaminu z działającymi u niego zakładowymi organizacjami związkowymi.
Związki przedstawiły swoje stanowiska niezależnie, każde w odrębnym piśmie. Choć pisma zawierały adnotację, że stanowiska były uzgodnione wspólnie, to ich treść pokrywała się tylko po części. Wobec tego pracodawca uznał, że organizacje związkowe nie zajęły wspólnego stanowiska i ustalił treść regulaminu samodzielnie. Jeden ze związków zawodowych wystąpił z powództwem o ustalenie nieważności uchwały pracodawcy w sprawie regulaminu zfśs, twierdząc, że pracodawca nie dopełnił procedury z art. 30 ust. 5 uzz (obecnie ust. 6).
Sądy powszechne rozpoznające sprawę w I i II instancji nie podzieliły oceny związku. Sąd Najwyższy oddalił zaś skargę kasacyjną związku i to nie tyle ze względu na bezzasadność przywołanych zarzutów, co z uwagi na brak roszczenia, które uzasadniałoby wytoczenie powództwa w sprawie.
Komentarz eksperta
Kinga Polewka-Włoch
radczyni prawna, prawniczka w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta